„Rixt”

Posted on
Rixt

Data pokazu: DCF – 12.06.2021 godz. 12.15 / on-line: od 14.06.2021

FABUŁA

Rok 2031, czasy COVID-94. Poczynania grupy niezależnych fryzyjskich badaczy śledzi polski filmowiec. Z ich mobilnego laboratorium, badają tajemnicze zjawisko: poziom mórz w całej Europie spada, mimo że efekt globalnego ocieplania powinien być odwrotny. Poziom jest tak niski, że uniemożliwia funkcjonowanie platform wiertniczym a co gorsza morski transport międzynarodowy został wstrzymany. Najbardziej intrygujący dla naukowców jest jednak fakt, iż każdego dnia z odkrytego morskiego dna znikają plastikowe odpady. Kto lub co odpowiada za tę anomalię? Gdy kamerzysta dołącza do grupy, okazuje się że “badacze” ukrywają fakty i znają prawdziwą przyczynę, która nie pochodzi z tego świata. Na domiar złego grupę ściga dwóch tajemniczych “Szarych Adwokatów”, z centrum operacyjnym w wielkim czarnym wieżowcu. Gra w kotka i myszkę zmienia się w krwawy wyścig, który zdeterminuje o przyszłości mórz w Europie.

Film jest mokumentem. A historia jest prowadzona w nieoczywisty sposób, ukazując tylko jeden punkt widzenia. Źródłem inspiracji do filmu były lokalne legendy i mity, jak również datowany na wiek XIII manuskrypt The Oera Linda (który okazał się mistyfikacją). Jednocześnie pojawia się wiele referencji do współczesnych tematów jak epidemia koronawirusa, kryzys klimatyczny czy siła korporacji w naszym neoliberalnym kapitalistycznym systemie. Wszystko to w estetyce retro science fiction. To jest polska wersja językowa filmu, do której głosu użyczył znany lektor Maciej Gudowski.

Kategoria: Fabuła
Reżyseria: Horacy Muszyński
Scenariusz: Horacy Muszyński
Zdjęcia: Arnold Nouta
Obsada: Alex Wening jako Fenna Jansen, Femke Valkema jako Betsie Smit, Jurjen Jellema jako Jitze Visser, Wytse Algra jako Sjoerd Van Djik, Niek Horst jako Abe Bakker, Arnold Nouta jako Filip Nowak, Klaske Kok jako Rixt van Oerd, Imane Ouaa jako głos SRV, Maciej Gudowski lektor polskiej wersji językowej
Produkcja: Holandia, 2021
Czas trwania: 30’

Nagrody i Festiwale:

  • Short Waves Festival 2021
  • Amsterdam Art Gallery Weekend 2020